Výkupní ceny mléka by měly mírně růst

Výkupní ceny mléka by měly ve zbytku letošního roku mírně růst. Po propadu cen od loňského prosince na současných 8,20 koruny za litr mléka by ceny měly během podzimu začít růst v řádech desetihaléřů. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského (ČMSM) Jiří Kopáček. Další propad cen brzdí zejména zvýšená poptávka po másle a sýrech. Výkupní ceny mléka v Česku postupně klesaly od loňského prosince. Z tehdejších 9,30 koruny se marže farmářů propadly o zhruba 1,10 koruny za litr. Podle Kopáčka se však situace na trhu již stabilizovala a další výrazný propad už neočekává. Naopak nejpozději během podzimu by se ceny mohly velmi mírně zvyšovat.

Podle předsedy ČMSM se však ceny extrémně nezmění a zvyšování cen bude pouze mírné. Podobný trend zaznamenali mlékaři v posledních týdnech v celé EU.
Pozitivní trend pro farmáře zapříčinily především zvýšené prodeje mléčných výrobků. V této souvislosti v posledních týdnech opět začaly mírně růst ceny másla, které se v současnosti pohybují okolo 50 korun za 250gramovou kostku. Podle Kopáčka ovšem neleze očekávat skokové zdražování jako v loňském roce a ceny másla by se měly dále pohybovat na současné hranici.
ČMSM dnes zároveň odstartoval novou propagační kampaň, kterou chce přispět ke zvýšení spotřeby mléčných výrobků v tuzemsku. Svaz chce veřejnost přesvědčit o vysoké kvalitě mléka od tuzemských farmářů, která je podle svazu jedna z nejvyšších v Evropě.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *