Voda na severu Čech zdraží bezmála o čtyři procenta

Voda na severu Čech zdraží příští rok o 3,9 procenta. Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, zvyšuje pro příští rok cenu o 3,57 koruny na krychlový metr, domácnosti tak budou platit za vodu 96,03 Kč včetně DPH. Informoval o tom mluvčí SVS Jiří Hladík. Od roku 2008 zdražila voda na severu Čech o více než polovinu a patří k nejvyšším v České republice.

Na růst cen vody podle Hladíka tlačí odhadovaný pokles spotřeby a zvýšení nákladů. V současnosti jde z ceny vody zhruba 33 procent na obnovu, 41 procent na provoz a více než čtvrtinu si z ceny vody bere stát ve formě různých poplatků a daní. Stát tím omezuje prostředky vlastníků na obnovu, protože ty pocházejí výhradně z ceny vody. Srovnáme-li se se sousedním Německem, tam je výrazně nižší zatížení sazbou DPH, pouze sedm procent, a to jen na vodné. Stočné je bez DPH. V Rakousku je dokonce surová voda pro výrobu pitné vody pro veřejné zásobování zdarma, vysvětlil Hladík.
Důvodem zdražování vody je i výrazný pokles její spotřeby. Zatímco v roce 1993 prodala SVS v průměru 159 litrů na osobu denně, dnes je to jen kolem 80 litrů. Pokles je dán především útlumem průmyslu, nejen ve smyslu uzavírání provozů pivovarů a podobně, ale především v tom, že se stáváme krajem montoven, které využívají vodu jen pro hygienické potřeby svých zaměstnanců, doplnil Hladík.
Severočeská vodárenská společnost vlastní 458 severočeských měst a obcí. Společnost zásobuje vodou Ústecký kraj a podstatnou část Libereckého kraje, což je přes dvanáct procent českého území a kde žije 1,14 milionu obyvatel. Za 21 let existence firmy se výrazně rozrostl objem spravovaného majetku vodárenské společnosti. Jen do výstavby kanalizací a čistíren odpadních vod investovala kvůli zpřísnění norem 4,6 miliardy korun. Kanalizace se tak rozrostly o 56 procent na 3900 kilometrů, u čistíren odpadních vod o 232 procent na 196, dodal Hladík.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *