Vlivem suchého a horkého počasí začaly hynout ryby

Vlivem suchého a horkého počasí a přemnožení vodních mikroorganismů začaly hynout ryby v rybníku Rosnička u Svitav. Voda podle měření obsahuje nulové množství kyslíku, uvedla mluvčí města Lucie Macášková. Vedení města, hasiči a dobrovolníci se snaží zachránit, co se dá. "Situace je způsobena odumřelými sinicemi, které potřebují k životu kyslík. Pokud ho nemají, odumírají a vytvoří na hladině vrstvu, která rybník neprodyšně uzavře. Právě to se stalo na Rosničce," uvedla Macášková.

Hasiči a dobrovolníci pomáhají lovit uhynulé ryby, které stále vyplouvají na povrch.
Kvůli přemnožení sinic hygienici v rybníku už v polovině června zakázali koupání. Špatný byl stav vody i loni, kdy byl zákaz vydán v polovině července. Radnice se snaží zamoření sinicemi bránit, spojila se proto s Blahoslavem Maršálkem z Botanického ústavu Akademie věd ČR, který se na sinice specializuje. Letos však zřejmě zlepšení nenastane.
S úhynem ryb kvůli nedostatku kyslíku se minulý týden potýkali také rybáři v Přelouči. Hasiči museli vozit vodu z Labe do Račanského rybníka ve městě, protože kvůli úplnému vyschnutí jeho přítoku hrozilo, že ryby uhynou. Opatření mělo stačit zhruba na dva týdny, podle vedoucího odboru životního prostředí přeloučské radnice Jana Ferance si ale rybáři už pořídili čeřidlo, aby vodu okysličovali.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *