Vlci na východě Saska zabili čtyři desítky ovcí a koz

Více než čtyři desítky ovcí a koz zabila na východě Saska smečka vlků. Další čtyři desítky chovaných zvířat se majitelům stáda zatím nepodařilo dohledat. V Sasku žije nejvíce vlčích smeček z celého Německa. Vlci napadli ovce a kozy v noci na úterý u vesnice Förstgen, která leží mezi Budyšínem (Bautzen) a Zhořelcem (Görlitz), asi 30 kilometrů severně od českých hranic. Místní obyvatelé ráno narazili na ovce zmateně pobíhající po okolí, majitelé zvířat následně na pastvině objevili zhruba čtyřicet mrtvých ovcí a koz.

Majitelům se podařilo dohledat šedesát zvířat, která překonala elektrický ohradník a pobíhala po okolí. Zhruba čtyřicet jich ale stále nenašli, a je tak možné, že i tato zvířata jsou po smrti. Ovce a kozy patřící stejnému majiteli napadli vlci již loni v prosinci. Zabili tehdy osm zvířat, dalších 29 se už nikdy nepodařilo najít. Stádo ovcí a koz chová ve východní Lužici ekologické středisko, kterému přežvýkavci slouží k šetrné údržbě vegetace v oblasti. „Samozřejmě nejsme jako ekologické středisko proti vlkům. Ovšem na problémy, které s jejich výskytem souvisí, je třeba pohlížet střízlivě a realisticky. Doufám, že tento případ povede ke změně přístupu,“ uvedla ředitelka střediska Antje Hertwecková. Saská vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dlouhodobě volá po možnosti regulace počtu vlků v zemi.

Podle oficiálních údajů se v současnosti na území Německa vyskytuje 55 vlčích smeček, sedmnáct z nich žije v Sasku. Od roku 2009 bylo ve spolkové zemi sousedící s Českem ilegálně zastřelo osm vlků. K útokům těchto divokých psovitých šelem na hospodářská zvířata v Německu občas dochází, aktuální případ z Förstgenu je ale svým rozsahem mimořádný.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *