Vláda zřejmě podpoří změny ve správě národních dotací zemědělcům

Vláda na svém dnešním zasedání zřejmě podpoří poslanecký návrh, který přesouvá agendu spojenou s vyřizováním národních dotací zemědělcům z ministerstva zemědělství plně na Státní zemědělský intervenční fond. Stojí to v návrhu stanoviska pro jednání vlády zveřejněném na vládním webu. Změna v agendě by měla nastat od roku 2020. V novele zákona o zemědělství a o Státním zemědělském intervenčním fondu navrhla přesun agendy skupina 19 poslanců ze sedmi sněmovních klubů. Pod návrhem jsou podepsaní poslanci ANO, SPD, KSČM, ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Pirátů.

Jejich návrh se týká výhradně národních dotací poskytovaných z českého státního rozpočtu. Ministerstvo podle nich nebude nadále zatěžovat běžná administrativní činnost spojená s poskytováním a spravováním dotací. Poslanci poukazují i na to, že zatímco v roce 2013 představovaly národní dotace asi 800 milionů korun, nyní už jejich objem vzrostl ke třem miliardám korun. „Zároveň lze předpokládat, že význam a rozsah dotací do zemědělství poskytovaných výhradně z národních zdrojů se bude zvyšovat i vzhledem k návrhům reformy společné zemědělské politiky EU po roce 2020,“ stojí v důvodové zprávě.

Ministerstvu by měla zůstat pouze podpora genetických zdrojů. Poslanecký návrh by měl také sjednotit administrativní procesy a výhledově vést i ke snížení počtu používaných informačních systémů pro administraci dotační politiky.

Vláda však v návrhu svého stanoviska ještě doporučuje, aby plánované navýšení výdajů, spojené s přesunem agendy, pokryl intervenční fond ze svého plánovaného výdajového limitu bez požadavků na navýšení objemu peněz. Jde podle odhadů o 20 milionů korun potřebných na software pro správu žádostí. Vláda také upozorňuje, že pokud jde o personální zajištění převáděné agendy, je důvodová zpráva k návrhu nejasná a neúplná. Vláda má za to, že změna by měla nastat bez nároku na navýšení personálních kapacit a souvisejícího objemu peněz na platy zaměstnanců ministerstva a intervenčního fondu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *