Vláda schválila zachování daňového zvýhodnění na zelenou naftu

Vláda dnes schválila návrh na zachování daňového zvýhodnění nafty pro zemědělce na loňské úrovni, kdy dostali zpět zhruba 1,3 miliardy korun. Takzvaná zelená nafta byla ke konci loňského roku v Česku zrušena. Vláda by chtěla podporu obnovit ještě letos na stejné úrovni jako loni, uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Podle Sobotky většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni.

Znovuzavedení zelené nafty je systémovým krokem zpátky, který podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska zkomplikuje správu daně, zvýší administrativní náklady státu a především otevře obrovský prostor k daňovým únikům. Vláda by v případě podpory zemědělců měla spíše sáhnout k podpoře ve formě dotací. Dodal, že není potřeba kvůli tomu křivit daňový systém a otvírat dveře daňovým únikům.

Vláda Petra Nečase v roce 2012 v rámci úsporných opatření nejprve schválila úplné zrušení zelené nafty. Zemědělci následně na protest na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci loňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě.
Na základě nové analýzy ministerstva zemědělství slevu na daních zemědělcům z členských států EU neposkytují pouze Rakousko, Bulharsko, Nizozemsko a Slovensko. Ministerstvo zemědělství navrhovalo a vláda schválila zachovat vracení daně na současné úrovni, kdy zemědělci mohou dostat zpět 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s biopříměsí.

Roční výše vratky by měla dosáhnout podobně jako loni zhruba 1,28 miliardy korun. V případě, že bude umožněno žádat o vrácení spotřební daně za naftu spotřebovanou od června, je hodnota této vratky spotřební daně odhadnuta na výši zhruba 0,85 miliardy korun, uvedlo v materiálech ministerstvo zemědělství.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *