Vláda schválila pozastavení prací na vodní nádrži Pěčín

Práce na přípravě vodní nádrže Pěčín na říčce Zdobnici na Rychnovsku budou pozastaveny. Návrh ministerstva zemědělství dnes schválila vláda. Informoval o tom ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec. Podle materiálu vybudování nádrže nezískalo dostatečnou podporu v regionu. Navíc podle Brabce jsou zatím v regionu alternativní možnosti, jak zajistit dostatek vody.

Podle návrhu by ovšem měla pokračovat příprava vlachovické přehrady na Zlínsku i v Senomatech a Šanově ve středních Čechách. Začít by se měla také řešit přehrada Kryry na Rakovnicku, kam by se přiváděla voda z Nechranické nádrže v povodí Ohře.
Zatím bylo na přípravné práce na pěčínské vodárenské nádrži vynaloženo 6,74 milionu korun. Podle materiálu je oblast zranitelná změnami využívaných vodních zdrojů v důsledku klimatické změny. Existují tak racionální důvody, proč situaci řešit, jedním z nich by byla právě stavba pěčínské nádrže. Pokud by se pro ni vláda v budoucnu rozhodla, musí to udělat s předstihem, protože by výstavba trvala až 20 let.
Ve středních Čechách by se měla letos vypracovat komplexní řešení nádrží v povodí Rakovnického potoka a Blšanky. V oblasti by se měly vyřešit problémy se zneškodňováním znečištění odpadních vod z obcí a měst, revitalizovat vybrané vodní toky a chránit více půdu proti erozi. To by mělo stát bez nákladů na stavbu těchto dvou nádrží 2,49 miliardy korun. Tyto dvě nádrže pak budou stát 450 milionů korun.
Kromě saturování vodních toků však podle ministerstva dvě nádrže (Senomaty a Šanov) regionu při suchu nepomůžou. Podle úřadu by ale bylo možné přivést vodu z nechranické nádrže do nové nádrže Kryry.
Přehrada na Podvineckém potoce by stála 1,72 miliardy korun, přivaděč vody z Nechranic 1,8 miliardy Kč. Dalšími možnostmi je přivádění vody z čerpací stanice Stranná pod Nechranicemi do vodního díla Vidhostice a dále z něj do povodí Rakovnického a Kolešovického potoka. Rámcové odhady těchto investic by byly zhruba 1,8 miliardy Kč.
Materiál i nadále počítá se stavbou vodního díla ve Vlachovicích, které by mělo stát 5,45 miliardy korun. Pokud vláda v budoucnu o stavbě rozhodne, mělo by se podle aktuálního harmonogramu začít stavět na konci roku 2026, hotové by mělo být v srpnu roku 2030.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *