Vláda schválila kompenzace ovocnářům za jarní mrazy, vinaři ale podporu nezískají

Ovocnáři dostanou jako kompenzaci za jarní mrazy 133 milionů korun. Návrh ministerstva zemědělství dnes schválila vláda: Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka na twitteru. Celkové škody mají činit 394 milionů Kč. Přestože mrazíky způsobily škody i vinařům, podporu od státu nezískají. Své výpěstky si na rozdíl od sadařů mohli pojistit. Odškodnění by mohlo získat podle státních odhadů 150 podniků, některé za více druhů ovoce. Kompenzace se podle Sobotky týkají těch, kterým klesly tržby o více než polovinu.

Na konci dubna zasáhly jarní mrazy většinu ČR, ve dvou metrech nad zemích v pěstitelských oblastech bylo mezi –2 až –5 °C, ojediněle i –7 °C. Nejvýznamnější škody byly podle materiálu v teplejších oblastech republiky, především na jižní Moravě. Meruňky byly poškozené na celém území republiky, na jižní Moravě byly zničeny ze 70 až 100 procent. Na Moravě také byly zasažené porosty švestek. U třešní budou ztráty hlavně na Mělnicku, na jižní Moravě a částečně ve východních Čechách. Mrazy také poničily drobné ovoce jako rybíz a jahody, zejména v těch porostech, které nebyly chráněné textiliemi.

Ačkoliv měli ztráty kvůli mrazům i vinaři, podporu nezískají. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečka z toho logicky vypadly vinohrady, protože to je pojistitelné riziko. Pěstitelé révy to podle prezidenta Svazu vinařů ČR Tibora Nyitraye chápou. Přáli by si ale, aby jim stát více přispíval na pojištění vinic. Podle Nyitraye by měl stát platit polovinu pojistného, čímž by více motivoval vinaře k pojišťování. Vinaři předpokládají, že kvůli mrazům přijdou o úrodu za 1,4 miliardy Kč.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *