Vláda definitivně potvrdila nominaci Jourové do Evropské komise

Vláda dnes definitivně potvrdila nominaci Věry Jourové do nové Evropské komise (EK). Jourová o tom informovala na tiskové konferenci. Kabinet tak učinil v poslední možný termín, premiér Andrej Babiš dříve uvedl, že nejpozději 26. srpna musí Česko svou nominaci poslat do Bruselu. Na konci září čeká kandidáty na eurokomisaře slyšení v Evropském parlamentu, který je bude ve funkci schvalovat. První formální schůzku s novou předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou bude mít Jourová ve středu. Mimo jiné jí chce zopakovat, že Česko by rádo získalo pozici místopředsedkyně EK.

Nominace je pro Jourovou „obrovská čest, obrovský závazek a obrovská zodpovědnost“. Evropská unie podle ní bude muset řešit například novou situaci v obchodní politice, rostoucí vliv Číny, brexit, technologické změny či klimatickou změnu. Jourová byla v uplynulých pěti letech eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen. „Myslím si, že svoje stávající portfolio odevzdávám v dobré kondici,“ uvedla. „Během těch pěti let jsem pochopila, že žijeme v éře, kdy velcí jsou ještě větší a malí ještě menší. Považovala jsem za nutné se hodně brát za běžné občany, za půlmiliardu občanů, kteří jsou terči nevybíravých zneužití soukromých údajů, obchodních praktik, nevybíravého jednání, které vede třeba k tomu, že se stanou obětí kriminality,“ dodala Jourová.

Von der Leyenové chce ve středu zopakovat to, co už od ní budoucí předsedkyně EK slyšela na neformální schůzce, tedy že by Česko chtělo získat pozici místopředsedkyně komise a že by Jourová chtěla získat silné, ideálně ekonomické portfolio. „Ať už je to digitální ekonomika, zahraniční obchod, vnitřní trh,“ poznamenala. Po pěti letech má vybudovanou „jakousi vlivovou síť, přes kterou se dá také vyjednávat, pokud jsou ty kanály otevřené,“ doplnila. O tom, že by se Česko mělo ucházet o ekonomicky silnější portfolio než dosud, mluvil opakovaně i Babiš.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *