Vítězem soutěže Farma roku se stala Včelí farma Cihlářovi z Kopeče na Mělnicku

Vítězem soutěže Farma roku se letos stala Včelí farma Cihlářovi z Kopeče na Mělnicku. Druhé místo obsadila farma rodiny Mačlových z Mačic, bronzová příčka náleží Kozí farmě Sedlák z obce Šošůvka. Výsledky vyhlásili organizátoři soutěže z Asociace soukromého zemědělství (ASZ) v pražském divadle ABC. Loni zvítězila Farma u lesa rodiny Šonkových u Sudoměřic u Bechyně.

Cihlářovi na vítězné farmě museli zrekonstruovat statek zdevastovaný za komunistického režimu, okolí sloužilo jako veřejná skládka. Dnes rodina hospodaří na původních 45 hektarech půdy, má 1200 produkčních včelstev, nabízí opylování pro zemědělce a sadaře a produkuje jednodruhové i ochucené medy.

Mačlovi hospodaří ve vísce v podhůří Šumavy. Mají 150 kusů skotu s tržní produkcí mléka, skoro 200 hektarů okolních pozemků spadá do režimu ekologického zemědělství. V obnoveném původním hostinci a penzionu Mačlovi poskytují agroturistické služby. Hovězí maso ze skotu plemene aberdeen angus, chovaného na hospodářství v nedaleké Vísce, je z části zpracováváno ve faremní bourárně.

Třetí Sedlákovi chovají na zhruba 40 hektarech v Moravském krasu 200 bílých krátkosrstých koz a vyrábějí kozí sýry.

Odborná komise hodnotila zúčastněné farmy podle pěti kritérií, a to celkového vzhledu farmy, organizace práce, ekonomických výsledků, zamýšleného rozvoje a zapojení rodiny do chodu farmy.

Podle předsedy ASZ Josefa Stehlíka se opět ukazuje, že sedláci jsou většinou ve svých postojích a názorech stálí, stejně jako ti před 70 lety. A jsou těmi, kdo mohou na svých příkladech a příbězích svých rodin dokumentovat, jak příležitost, okleštěnou nesmyslnými politickými nebo byrokratickými omezeními, dokážou v praxi proměnit v příkladná hospodářství.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *