Vinou kůrovce v lesích patřících Bruntálu vzrostla těžba dřeva

Vinou kůrovce vzrostla v lesích patřících městskému úřadu v Bruntále až sedminásobně těžba dřeva. Množství mimořádně vytěženého dřeva je vysoké už několik posledních let. Infomoval o tom mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek. Kůrovcová kalamita ve smrkových porostech je na Bruntálsku nejhorší v ČR. Stromy jsou totiž kvůli suchu oslabeny, a tím náchylnější k napadení kůrovcem nebo houbou václavkou.

Vedení městské společnosti, která lesy na ploše bezmála 350 hektarů obhospodařuje, předpokládá, že letos vytěží téměř 19 000 metrů krychlových stromů, převážně napadených kůrovcem. „To je téměř sedminásobek normálního ročního podílu z původně plánovaných těžeb,“ uvedl Ondrášek. V lesích patřících bruntálské radnici se podle něj v posledních letech těží hlavně vývraty, polámané kmeny, uschlé stromy a stromy napadené kůrovcem. V letech 2012 až 2015 zde lesníci vytěžili 15 670 metrů krychlových dříví. Jen v roce 2016 to bylo už 21 696 metrů krychlových. „Mimořádná těžba v důsledku kůrovcové kalamity pokračovala i v roce 2017, kdy se jednalo o vytěžených 19 862 metrů krychlových dřeva,“ uvedl mluvčí. Dodal, že souběžně s těžbou se správci lesa snaží o obnovu porostu. Vysazovány jsou sazenice buku, modřínu, javoru či olše.
Kalamitu podle lesníků způsobily klimatické změny. Sucho poškodilo hlavně smrkové lesy, které mají mělký kořenový systém. Oslabené stromy pak napadá dřevokazný brouk kůrovec nebo houba václavka. Problém s kůrovcem je podle odborníků od roku 2003, zesílil ale až v roce 2015. Očekává se, že pokud sucho potrvá, tak do roku 2020 v oblastech do nadmořské výšky 550 až 600 metrů smrk uhyne.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *