Vinařství Vinice Hnanice se dostalo na vrchol svých kapacit, musí investovat

Vinařství Vinice Hnanice se dostalo na vrchol svých současných kapacit. Loni naplnilo vínem přes 400 000 lahví, což je pro firmu nové maximum. V témže roce prodalo 310 000 lahví, které naplnilo o rok dříve. Firma proto musí investovat do nové výroby v Jaroslavicích na Znojemsku, do které chce roku 2019 postupně vložit asi 50 milionů korun. Nové sklepní hospodářství pro jakostní vína bude mít kapacitu kolem 350 000 litrů. Vznikne v nevyužívaných sklepech bývalého státního statku, řekl spolumajitel vinařství Jiří Hamza.

Hamza založil společnost Vinice Hnanice s manželkou Romanou v roce 2001. Nakoupili pozemky a zrodila se myšlenka, že by mohli pěstovat hrozny pro Znovín, vzpomíná na počátky vinařství Hamza. Manželé měli nejdříve 40 hektarů, pak sto, nyní mají 295 hektarů, řekl Hamza. Jeho firma je v současnosti jedna z největších na Znojemsku. Růst rozlohy vinic se má příští rok zastavit na zhruba 300 hektarech. Navíc má firma asi 96 procent vinic i s pozemky, takže nemusí řešit problémy, které mají jiná vinařství. Také stáří vinic je výhodné a pohybuje se kolem deseti až dvanácti let.

Hamza preferuje bílé víno na úkor červeného, důvodem je nedostatek slunce. Bílé odrůdy pěstuje zhruba na 90 procentech. Vinařství se zaměřuje na aromatické odrůdy, což je trochu proti aktuálním sommeliérským trendům. Jak uvedl Hamza, nebrání se výrobě polosladkých, sladkých a polosuchých vín. Jsou spíše voňavě sladší vinařství a od tohoto trendu nechtějí ustupovat. Z hlediska plochy jsou největší pěstitel Pálavy v republice.

Vinice společnosti jsou dnes v Hnanicích, Šatově, Jaroslavicích a Vrbovci. Za loňský rok společnost očekává obrat mezi 100 až 110 miliony a zisk před zdaněním i přes investice okolo 15 milionů korun.*

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *