Veterinární kongres v Brně

Ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR Milan Malena zahájil dnes v Brně již třetí Středoevropský veterinární kongres. Hlavními tématy kongresu jsou léková politika, problematika medikace krmiv, aktuální zoonózy jako salmonelózy či kampylobakteriózy a fungování veterinárního dozoru v zemích Evropské unie. Agroweb o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Z hlediska státního veterinárního dozoru je podle Dubna důležitá problematika veterinárních léčiv. Veterinární léčivé prostředky chápe státní veterinární dozor jako prostředek k zabezpečení zdraví zvířat, který však může skýtat i jisté riziko z hlediska obsahu možných reziduí v potravinách živočišného původu. Proto je nanejvýš vhodné usilovat o to, aby zodpovědnost za používání veterinárních léků byla i nadále na veterinárních lékařích.
Ve svém úvodním slovu Milan Malena zdůraznil, jak je důležitá a prospěšná spolupráce na úrovni státního veterinárního dozoru mezi sousedními zeměmi i na domácí úrovni – se soukromými veterinárními lékaři. Žádoucím důsledkem této dobré spolupráce je nejen zdraví zvířat, jejich dobrá pohoda, ale především zdraví lidí. O dobré spolupráci a rychlosti informací se bylo možné v poslední době přesvědčit při zásilkách závadného drůbežího masa z Polska, které se tak do tržní sítě nedostalo. Příkladem také byla kontrolní akce vejce, kdy jich nebylo propuštěno do obchodů přes milion kusů. Díky systému rychlého varování (RASFF) bylo zjištěno, že potenciálně závadná mozzarella se do České republiky vůbec nedostala.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *