Veterináři upozorňují na riziko zavlečení ptačí chřipky do chovů

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje chovatele drůbeže na riziko zavlečení ptačí chřipky do jejich chovů. Nákaza se totiž v uplynulých dnech objevila v několika evropských státech, zřejmě v souvislosti s migrací tažných ptáků. Chovatelé by proto měli průběžně sledovat zdravotní stav drůbeže a dodržovat preventivních opatření v chovech. Uvedl to mluvčí veterinární správy Petr Pejchal. Výskyt ptačí chřipky naposledy zaznamenali veterináři v České republice na podzim 2007.

Nyní potvrdilo výskyt nákazy Maďarsko, Polsko a Německo a možný výskyt hlásí i veterináři z Chorvatska a Švýcarska.

V Maďarsku se podle tamních úřadů objevilo nové ohnisko vysoce nakažlivé ptačí chřipky u hranic s Rumunskem v hospodářství, které chová na 10 000 kusů drůbeže. Stejný kmen nákazy zjistily polské úřady u několika desítek uhynulých, volně žijících kachen a racků poblíž hranic s Německem. V Německu byla nemoc zjištěna v regionu Ploen u volně žijících ptáků.

S ohledem na možné zavlečení nákazy volně žijícími ptáky by měli chovatelé podle veterinářů dát sítě na okna a větrací otvory a stejně tak by měli zasíťovat nebo úplně omezit výběhy drůbeže. Současně by měli zabránit možné kontaminaci vody a krmiva trusem volně žijících ptáků. Drůbež by proto měli krmit uvnitř hal nebo pod přístřešky, měli by zakázat vstup nepovolaných lidí do hal a dodržovat hygienické zásady v chovu.

Pro případné podezření z výskytu nebezpečných nákazy mají veterináři krizové telefonní linky. Více informací o nich a o výskytu ptačí chřipky chovatelé najdou na webu SVS.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *