Veterináři potvrdili parazita svalovce u odloveného divočáka

Veterináři poslední den loňského roku potvrdili výskyt parazita svalovce u divokého prasete odloveného na Frýdlantsku. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Poslední předchozí nález byl předloni, loni se potvrdil tento parazit pouze v dovozovém mase z Maďarska. Konzumace nakaženého masa, které není dostatečně tepelně zpracováno, může u lidí vyvolat trichinelózu. Ve výjimečných případech je toto onemocnění smrtelné, k poslednímu úmrtí na území ČR však došlo v 50. letech minulého století. Tělo nakaženého divočáka bylo zlikvidováno.

Divočák byl odlovený v katastrálním území Bílý Potok v Libereckém kraji, veterináři po nálezu vydali mimořádná veterinární opatření. „Ta mimo jiné zakazují manipulaci s černou zvěří a zvěří vnímavou na trichinelózu ulovenou v honitbách ve výše uvedeném katastru až do obdržení negativních laboratorních výsledků. Na trichinelózu budou na základě tohoto nařízení vyšetřovány také všechny nalezené uhynulé kusy vnímavé zvěře. Opatření budou trvat tři měsíce,“ uvedl Vorlíček. Svalovec (Trichinella) u domácích zvířat parazituje nejčastěji u prasat, psů, koček a koní. U divokých zvířat se vyskytuje hlavně u divokých prasat, drobných hlodavců, lišek, nutrií, tchořů, jezevců či vlků. V tuzemském klimatu se problém týká hlavně divočáků, u domácích prasat se svalovec v českých chovech nevyskytuje. U volně žijícího divočáka byl naposledy potvrzený případ předloni v srpnu v Oldřichově v Hájích v Libereckém kraji.
Kvůli riziku choroby by měli být všichni odlovení nebo obchodovaní divočáci na nemoc vyšetřeni, podobně jako na jatkách porážená domácí prasata a koně. Loni do konce listopadu vyšetřili veterináři přes 127 tisíc kusů divočáků, o rok dříve skoro 198 tisíc kusů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *