Veterináři potvrdili již šesté ohnisko ptačí chřipky, tentokrát na Táborsku

V České republice je potvrzené šesté ohnisko ptačí chřipky. Jde o drobný chov drůbeže v Chotčinách na Táborsku, které jsou součástí obce Dolní Hořice. Měla by se tam zatím utrácet padesátka ptáků. Dozorové desetikilometrové pásmo okolo ohniska zasahuje i do Kraje Vysočina. Zároveň veterináři nemoc potvrdili u volně žijící labutě v Olomouci. V obou případech jde o virus chřipky typu H5N8. Při prokázání nemoci u volně žijících ptáků se ohnisko včetně ochranné tříkilometrové zóny nevytváří, místní chovatelé by ale měli dodržovat preventivní opatření. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.

Na Táborsku jde o malé hospodářství, kde se chovatel stará o slepice, husy, kachny a holuby.

Před více než týdnem se v Česku znovu po téměř deseti letech objevila ptačí chřipka. V okolí pěti ohnisek, která jsou hlavně na jižní Moravě, veterináři utratili přes 10 000 kusů drůbeže. Stalo se tak kvůli několika mrtvým ptákům, u kterých byl potvrzen virus chřipky typu H5N8. Nákaza je i v mnoha dalších evropských zemích.

Vedle jižní Moravy potvrdili veterináři nákazu drůbeže v Lázních Toušeň v okrese Praha-východ. Bylo tam utraceno 1025 ptáků, z toho devět pštrosů, zbytek byly husy, slepice, kachny, papoušci a nejspíš i pávi.

Na jižní Moravě se ptačí chřipka objevila v Moravském Krumlově a ve dvou ohniscích v Ivančicích. Veterináři nařídili v ochranném pásmu utratit veškerou chovanou drůbež a ptactvo. S likvidací začali minulý pátek. Usmrceno bylo zhruba 10 000 zvířat včetně velkochovu kachen u Moravského Krumlova. V Brodě nad Dyjí na Břeclavsku pak veterináři likvidovali nákazu v chovu slepic a perliček.

Ve čtvrtek byla vyhlášena ochranná a dozorová zóna na Náchodsku kvůli nálezu choroby v polské obci Kudowa Zdrój poblíž české hranice*.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *