Veterináři dokončili kontrolu rozmístění pachových ohradníků

Veterináři dokončili kontrolu rozmístění pachových ohradníků kolem území zamořeného africkým morem prasat (AMP) na Zlínsku. Podle nařízení Státní veterinární správy (SVS) měli myslivci na jejich instalaci čas do minulé soboty, jinak jim hrozí pokuta. Uvedl to Petr Majer ze SVS.

Ohradníky, které mají zabránit dalšímu šíření nemoci, lemují silnici z Lukova do Fryštáku a dále přes Zlín, Lípu, Slušovice až do Hrobic v celkové délce zhruba 40 kilometrů. Myslivci jich měli k dispozici zhruba 12 000. Pokud kontroly prokážou, že myslivci sobotní termín nestihli, hrozí jim pokuta do 50 000 korun pro fyzické osoby a do dvou milionů pro podnikající osoby nebo právnické osoby. Musejí navíc doplňovat účinnou látku v ohradníku podle pokynů výrobce.

Veterináři evidovali k 26. 7. na Zlínsku 66 potvrzených případů nákazy AMP u divokých prasat. Od úterý přibyli tři nově nakažení divočáci. Jednalo se o dospělé kusy nalezené v katastrálním území Zlín-Klečůvka, kde již v uplynulých týdnech byla nákaza u uhynulých divočáků potvrzena, řekl Majer.

Celkem bylo podle něj od vypuknutí nákazy ve Zlínském kraji nalezeno 99 uhynulých divokých prasat. U 33 z nich skončila vyšetření na AMP negativním výsledkem.

Na území intenzivního lovu na Moravě odlovili myslivci od 17. července 609 divokých prasat. Všechna byla vyšetřena na AMP. Žádný vzorek nebyl dosud pozitivní, s negativním výsledkem skončilo vyšetření 607 vzorků, ve dvou případech nebylo možné vyšetření provést, uvedl Majer. V posledních letech se v oblasti odlovilo v průměru 13 552 divočáků ročně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *