Veterináři dnes kvůli salmonele likvidují posledních 18 000 slepic

Veterináři dnes kvůli salmonele zahájili likvidaci posledních 18 000 slepic ve firmě AG Maiwald v Pohořelicích na Brněnsku. Od středy tam utratili už 47 000 kusů. Dnes s likvidací skončí. Potom prostor čeká úklid a dezinfekce. Uvedl to vedoucí pohotovostního střediska pro mimořádné situace Státní veterinární správy Ctirad Zabloudil.

Veterináři museli odstranit celkem 65 000 slepic. Ve středu utratili 21 000, ve čtvrtek 26 000 a na pátek jim zbylo 18 000 kusů. Skončit chtějí dnes odpoledne. Jakmile budou práce veterinářů hotové, zaměstnanci podniku provedou mechanickou očistu veškerých zařízení. Specializovaná firma pak provede dezinfekci a sanitaci, uvedl Zabloudil.

Potom přijdou na místo znovu veterináři. Odeberou úřední vzorky, a pokud budou všechny výsledky negativní, bude se moci znovu v dotčených místech zahájit chov. Mohlo by to být zhruba za dva týdny, doplnil Zabloudil.

Salmonelu veterináři odhalili poté, co jim dali hygienici ze Zlínského kraje zprávu o průjmových onemocněních na jednom z dětských táborů, kde se konzumovala vajíčka z podniku.

Veterináři utrácejí slepice v kontejnerech pomocí plynu. Označují to za nejrychlejší a osvědčený způsob, který je i šetrný ke zvířatům. Majitel firmy Arnošt Maiwald řekl, že škoda půjde do milionů korun, podnik je ale pojištěný. Firma podle něj používá vakcinační program, přesto se za vzniklé problémy zákazníkům omluvil. Vajíčka stahuje z prodeje řetězec Lidl.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *