Ve středních Čechách se na výnosech a kvalitě projevilo jarní sucho

Ve středních Čechách pomalu končí žně. Skončila sklizeň řepky, pod střechou už je také přes 85 procent obilí. Na výnosech a kvalitě se místy projevilo jarní sucho. Například ječmen v některých případech nedosahuje plánované sladovnické kvality. Informoval o tom předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík, který hospodaří na rodinném statku na Berounsku. Průměrný výnos obilovin ve středních Čechách činí 5,8 tuny na hektar.

Oproti loňské a předloňské sklizni letos nejsou výnosy zemědělců tak vysoké. V některých oblastech Středočeského kraje jsou výnosy někdy až o 30, 40 procent nižší z důvodu jarního sucha, uvedl Stehlík.

Zatímco výpadek sklizně sladovnického ječmene se na ceně této komodity zřejmě neprojeví, protože ceny nevychází jen ze situace v ČR, zemědělci, kteří počítali, že ječmen prodají jako sladovnický, ho v některých případech budou prodávat třeba jako krmný, tedy za nižší cenu.

Sklizena je většina pšenice i ječmene, naopak plochy oseté ovsem ještě nejsou posekané ani z poloviny. Průměrné výnosy řepky těsně přesáhly tři tuny na hektar, loni však činily přibližně 3,5 tuny na hektar, což bylo nad průměrem předchozích let. Počasí v době žní bylo podle Stehlíka standardní, zásadně jejich průběh neovlivnilo.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *