Ve dvouhektarovém skleníku u Kožichovic začala sklizeň rajčat

V novém skleníku u Kožichovic na Třebíčsku, který zabírá 2,5 hektaru, začala sklizeň rajčat. Pracovníci jich otrhali okolo pěti tun. Je to jen malý díl očekávané denní sklizně. Produkce bude stoupat, protože do dvou tří týdnů bude dozrávat víc rajčat, řekl jednatel společnosti Farma Kožichovice Leoš Zahrádka. Kromě obchodů si podle něj čerstvá rajčata lidé mohou nakoupit i na farmě.

„Dneska jsme začali sklízet a už budeme sklízet pořád. Zároveň zahajujeme prodej,“ uvedl jednatel. Farma letos u Kožichovic dokončila skleníky na celoroční pěstování rajčat celkem s 3,3 hektaru plochy. Podle Zahrádky to zatím vypadá tak, že by sklizeň ve sklenících mohla být i 1100 tun za rok. Pracuje tam 43 lidí.
Skleníky stály 150 milionů korun. Rajčata zatím zrají ve větším skleníku, který má umělé osvětlení. Je v něm přibližně 36 000 sazenic. Koncem roku je plánované sázení v menším skleníku zabírajícím 0,8 hektaru, jenž se přisvětlovat nebude. Do něj se vejde asi 9000 sazenic.
Farma Kožichovice, s. r. o, vznikla v roce 2010. Má dva české majitele.  Podobné projekty se objevují i jinde v Česku. Na Farmě Bezdínek v Dolní Lutyni na Karvinsku už rostou rajčata v nedávno dokončené druhé části skleníků, které jsou s rozlohou více než 11 hektarů největšími produkčními skleníky v Česku. Na Vysočině jde o první takový počin. Předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka v srpnu řekl, že tuzemskou spotřebu zeleniny ze 70 procent pokrývá produkce ze zahraničí. Pěstování ve sklenících má podle něj nezastupitelnou úlohu a Česko v tom zaspalo.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *