Včelařský svaz nechce administrovat dotace pro nečleny

Český svaz včelařů (ČSV) nechce od příštího roku spravovat dotace pro nečleny, podle předsedkyně svazu Jarmily Machové jsou s tím spojeny příliš velké výdaje. Nejprve na to upozornilo menší sdružení – Pracovní společnost nástavkových včelařů, podle jejíž tiskové zprávy se tak svaz, který je dosud zpracovával, značně zdiskreditoval. Mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Vojtěch Bílý řekl, že pokud se podle nařízení vlády stane nějaký spolek žadatelem o dotace, což je případ svazu, tak má povinnost zúřadovat všechny jemu podané dotace od jednotlivých včelařů. Machová opáčila, že taková povinnost z analýzy svazu nevyplývá.

ČSV má podle Machové zhruba 56 000 členů. Podle předsedkyně je členů v další zhruba třicítce spolků a chovatelů beze spolku dohromady kolem 2500. Svaz tak podle ní zpravuje dotace pro zhruba 96 procent chovatelů. Od příštího roku se pak podle ní změnily podmínky dotačního nastavení. „Tou nejpodstatnější změnou bylo navýšení dotací pro chovatele včel mající více než 150 včelstev. Tento návrh prosazovala i Agrární komora ČR, ačkoli zájem svazu jako člena Agrární komory byl odlišný. Dělení dotací na ty pro zájmové včelaře a včelaře farmáře jsme jako svaz odmítli,“ napsala Machová. V ČR je podle ní 106 včelařů s více než 150 včelstvy, ti by pak dostali dvě třetiny dotací. V minulosti se podle ní tento rozdíl nedělal.
„Navíc dotace pro farmáře nad 150 včelstev je podmíněna udržením počtu chovaných včelstev po dobu pět let,“ upozornila. Pokud tyto počty včelstev chovatel neudrží, musí se dotace vracet. „Nikdo nemůže chtít po ČSV, aby ručil za to, že koneční příjemci po dobu pěti let budou předmět dotace užívat a že budou mít oněch více než 150 včelstev. K úhynům dochází k větším nebo menším každý rok,“ dodala předsedkyně. Navíc podle ní svaz už nyní vymáhá vratky za zhruba 400 000 korun od těch, kteří porušili v minulosti dotační podmínky. „Část nám neoprávněně čerpanou dotaci vrátí, s částí se dohodneme na splátkovém kalendáři, ale nemalá část konečných příjemců odmítá cokoli vrátit. Máme nyní v běhu a v přípravě deset žalob. Stojí nás to čas, energii a také peníze za soudní řízení,“ dodala o důvodech, které svaz k tomu, aby nečlenské žádosti nepřijímal, vedlo. Ostatní spolky si podle ní o dotaci mohou také říci.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *