Včelám se v Praze daří víc než jinde, přesto jich ubývá

Včelám se v Praze daří víc než jinde, produkují průměrně o 20 až 30 procent více medu než v zemědělské krajině. Přesto se tu počet včelstev od 60. let zmenšil přibližně na desetinu. Jinde v Česku naopak lidí, kteří se věnují chovu včel, přibývá. Odborníci se snaží trend zvrátit, pořádají kurzy pro učitele i zájemce o chov včel. Řekl to předseda Spolku pro rozvoj včelařství Mája Václav Švamberk.

Včely v Praze podle jeho zkušeností prosperují dobře. „Protože Praha má poměrně mnoho rozptýlené zeleně. Ve větších městských parcích naleznou včely lepší pastvu po celý rok než ve volné zemědělské krajině,“ řekl. Stromy a záhony ve městě kvetou celý rok, pro včely je tak v Praze často víc potravy, než kolik jí spotřebují. „V jarním období na některých kvetoucích rostlinách nenajdete ani včelu,“ dodal.
Zatímco v roce 1995 bylo v Praze po největším poklesu počtu včelstev, k jakému v ČR tenkrát během několika let došlo, ještě asi 720 včelařů a 5300 včelstev, loni už zbývalo jen 3200 včelstev u 360 včelařů. Za úbytek v posledních desetiletích může kromě změny životního stylu Pražanů, kteří už ke včelaření tolik netíhnou, zastavování prostoru v okrajových částech metropole, kde dříve byly třeba zahrádky.
„Hlavní význam včelařství ale nespočívá vůbec v produkci medu, ale je především v opylovací činnosti, která je potřebná pro udržení druhové pestrosti v přírodě,“ doplnil Švamberk. V celém Česku je asi 53 000 včelařů, kteří mají přes půl milionu včelstev, a v posledních letech jejich počty narůstaly. Ročně vyprodukují asi 8000 tun medu, jedno včelstvo mezi deseti a dvaceti kilogramy.
„Zatímco mimo Prahu počty včelařů za posledních několik let vzrostly poměrně významně, asi o deset procent za posledních pět let, v Praze pokračuje klesající trend,“ uvedl. Spolek pro rozvoj včelařství Mája proto na podzim začíná s kurzy pro učitele a zájemce o chov včel. Školit se budou ve Včelařském areálu Mája v pražské Ruzyni, který byl otevřen letos v květnu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *