V rezervaci postaví pozorovatelnu divokých koní a zubrů

Benátky nad Jizerou plánují stavbu pozorovatelny divokých koní a zubrů v místní rezervaci velkých kopytníků. Stavba by měla vzniknout v lokalitě Traviny, náklady by se měly pohybovat kolem deseti milionů korun, řekl starosta Benátek Karel Bendl.

Podle starosty je na stavbu již hotová projektová dokumentace. Bendl uvedl, že pozorovatelna byla velkým projektem bývalého starosty města Jaroslava Krále, který loni v červenci zemřel. „Je to naše morální povinnost, protože to byl velký projekt pana starosty Krále, který se mu nepodařilo dotáhnout do konce. My bychom ho chtěli z úcty k panu starostovi dokončit,“ řekl.
Projekt nyní podle něj počítá s vyššími náklady, než které chce město za stavbu zaplatit. Hledá se tak řešení, jak stavbu zlevnit, podle Bendla to bude ale kvůli situaci na stavebním trhu složité. Pozorovatelna by pak měla nést jméno zesnulého starosty Krále. „Aby tam byla na něj památka,“ řekl Bendl. Král podle něj v 90. letech spolurozhodoval o využití pozemků v bývalém vojenském prostoru.
Benátky na stavbu pozorovatelny již získaly jeden milion korun ze Středočeského kraje, město by chtělo také dotace z jiných zdrojů. Kdy se začne stavět, zatím není jasné.
Rezervace na území bývalého vojenského prostoru mezi Benátkami a Milovicemi na Nymbursku vznikla v roce 2015. Dnes se rozléhá na dvou oddělených pastvinách o celkové rozloze 340 hektarů. Žijí na nich stáda zubrů, divokých koní a zpětně vyšlechtěných praturů. Rezervace se stala prvním místem na světě, kde jsou všechny tři druhy původních velkých kopytníků Evropy*.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *