V Praze jsou včely na střechách na devatenácti místech

V Praze se na střechách chovají včely na 19 místech, nově na budově Státní veterinární správy ve Slezské ulici. Včely si tu pořídili veterináři z pražského státního veterinárního ústavu, chtějí je testovat na rezidua pesticidů a dalších látek.

Podle předsedy pražských včelařů Augustina Uváčika je med v metropoli lepší než jinde, protože včely nelétají na pole stříkaná přípravky na ochranu rostlin. V celé Praze je podle údajů veterinářů přes 750 včelařů a 5063 včelstev. Včely se tradičně chovají především ve starší zástavbě rodinných domů ve čtvrtích, jako jsou Troja, Libeň a Dejvice. V okrajových čtvrtích s novou zástavbou méně. V centru Prahy je evidováno deset včelařů v Novém městě, tři ve Starém městě, osm na Malé Straně a šest na Hradčanech. Ze známějších míst se v Praze chovají například na vysočanském Clarion Congress Hotelu, Intercontinentalu nebo na Národním divadle.
Střešní včelaři podle něj musí více dbát na bezpečnost, aby se včely nerojily, nebo aby úl nespadl mezi lidi dolů na ulici. Měly by také být v závětří. Včelám se obecně nelíbí alkohol a silné voňavky, jsou také neklidnější před bouří. Nápad chovat včely na střeše veterinární správy přišel při rekonstrukci prostor budovy. Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád podotkl, že samotná správa jako dozorový orgán nemůže včely chovat, takže se jich ujal veterinární ústav.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *