V Pardubickém kraji přibývá oblastí plošně zasažených kůrovcem

V Pardubickém kraji přibývá oblastí, které jsou plošně zasaženy kůrovcem. Ministerstvo zemědělství v regionu původně určilo šest takových katastrálních území jižně od Svitav, kůrovcový štáb kraje je nyní doplní o Nasavrcko na Chrudimsku a Moravskotřebovsko na Svitavsku. Hejtmanství připravuje pro urychlenou likvidaci kůrovcové kalamity nový dotační titul pro vlastníky lesů a pro obce jako zřizovatele jednotek dobrovolných hasičů.

„V oblasti Nasavrk se kůrovec v posledních měsících hodně rozšířil v okolí Bojanova, Bezděkova a dalších obcí. Na východě kraje pak také na Moravskotřebovsku na hranici s Jihomoravským a Olomouckým krajem,“ řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Martin Vlasák. Na jaře ministerstvo zemědělství vyhlásilo mimořádnou kalamitní zónu pro šest katastrálních území na Svitavsku, konkrétně Hradec nad Svitavou, Banín, Bělá nad Svitavou, Moravská Dlouhá, Muzlov a Radiměř.
Pardubický kraj chce pomoci k likvidaci kůrovcové kalamity dotacemi pro menší majitele lesů a dobrovolné hasiče. Za krychlový metr napadeného dřeva by měli dostávat 200 korun. „Peníze budou sloužit na provozní náklady. Hasiči by mohli kácet a odklízet stromy po práci a ve svém volnu s technikou, kterou sbor vlastní,“ uvedl Vlasák. Dotační program by měl platit od příštího roku, podle Vlasáka je důležité zpracovat kmeny, které napadl kůrovec, v zimním období, než se hmyz rozšíří.
Hejtmanství už finančně podporuje budování takzvaných oplocenek u lesních porostů a individuální ochranu sazenic melioračních a zpevňujících dřevin proti zvěři. Sazba na oplocenky je 45 000 korun na kilometr, pro individuální ochranu sazenic proti zvěři činí 40 korun za sazenici. „Obdrželi jsme 104 žádostí s tím, že celková výše podpory činí 3,1 milionu korun,“ uvedl krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *