V Pardubickém kraji bude letos málo krmiva pro dobytek

Kvůli suchu a neúrodě pícnin vzrostla v Pardubickém kraji cena balíku sena o váze asi 400 kilogramů z obvyklých 500 až 700 korun až na 1500 korun. Část chovatelů dobytka se obává, že nebudou mít dostatečnou zásobu krmiva. Někteří nevylučují, že budou muset stavy skotu snížit, jiní věří, že to nebude nutné, když zavedou úsporná opatření.

„Propad z celkové úrody je tak 40 procent. Druhé seče jsou hodně slabé, něco narostlo jen tam, kde jsou mokřejší pozemky, všechno ostatní je suché,“ řekl  David Novák ze Statku Uhersko na Pardubicku. Zemědělci také nechtějí své krmivo prodávat ostatním. Statek plánuje, že přes zimu počet hovězího dobytka sníží, nyní chová 50 kusů.
Podle Nováka mají výhodu zemědělské společnosti, které pěstují kukuřici pro energetické využití. Sklizeň mohou přesměrovat do živočišné výroby. „Bioplynovou stanici můžete uzavřít, ale kravám nemůžete říct: Dneska bude konec krmení, zítra ke žlabu nechoďte,“ dodal Novák.
Nedostatku sena se obává i ředitel Okresní agrární komory Pardubice Josef Štěpanovský. „Není čím krmit zvířata. Většinou se pasou do září, do října, jenže teď se musí krmit tím, co měli zemědělci na zimu. Zvířata se dávají na jatka, klesá cena hovězího a ostatního masa. Chovy, co pasou, se těžko budou držet,“ uvedl Štěpanovský.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *