V obchodech byly opět zjištěny falšované masné a mléčné výrobky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) stále nachází v maloobchodní síti falšované masné a mléčné výrobky. Výrobci tento typ potravin dále falšují a dávají do masných výrobků méně masa, do mléčných méně mléčného tuku. Uvedl to mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Právě na tyto výrobky inspekce zaměřila své kontroly, ve kterých bude pokračovat, dokud se situace nezlepší.

Maso a mléčný tuk jsou nejdražší složkou výrobků. Výrobci snižují obsah masa ve prospěch jiného druhu masa, případně ve prospěch nemasitých složek. Hlavním důvodem bývá snaha nahradit dražší složku levnější, čímž výrobce získává konkurenční výhodu na trhu. Podobný princip funguje i u mléčných výrobků.

Inspekce v minulých týdnech například zjistila, že v Lidlu se prodávaly klobásy Pikok Chorizo Classic od francouzského výrobce, 100 gramů výrobku mělo být připraveno ze 120 gramů masa. Toho však bylo o tři procenta méně. Lidl podle své mluvčí Zuzany Holé neodpovídající kvalitu intenzivně prověřuje u dodavatele, výrobek byl okamžitě po uložení opatření stažen z prodeje. Inspekce s prodejcem zahájí řízení o uložení sankce. Kvalitativní nedostatky zjistili kontroloři v Lidlu i u sýru Milbona Cottage Cheese z Německa. Měl obsahovat 20 procent tuku, ale bylo ho jen 18 procent.

Z letos zveřejněných zpráv SZPI vyplývá, že problém se týká především velkých obchodních řetězců. Obchodníci, kteří falšované potraviny prodávají, se dopouštějí prohřešku klamání spotřebitele, za který jim ve správním řízení hrozí pokuta až několik milionů korun, sdělil Kopřiva.

Podle něj se masné výrobky falšovaly i v minulosti, avšak letošní kontroly ukázaly, že jde o závažnější problém než dříve. Jde převážně o potraviny dovážené ze zahraničí, převážně z Polska či Německa, výjimečně například z Maďarska a aktuálně z Francie.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *