V Norsku se objevil první případ nemoci šílených krav

Norsko dnes oznámilo svůj vůbec první případ nemoci šílených krav, odborně nazývané bovinní spongiformní encefalopatie (BSE). Úřady podle agenturních zpráv tvrdí, že jde o ojedinělý výskyt u jednoho zvířete a že obyvatelům žádné nebezpečí z konzumace mléka či masa nehrozí.

Zjištění BSE nemá žádný dopad na bezpečnost potravin. Konzumovat maso a pít mléko je i nadále stejně bezpečné, jako tomu bylo dosud, uvedl norský hygienický úřad. Zjištění nemoci ale ovlivní vydávání některých exportních osvědčení. Norsko již v uplynulém týdnu pozastavilo výdej vývozních povolenek.
Nákazu u patnáctileté krávy ukázaly testy z britské laboratoře, nemocný kus dobytka byl již utracen. Stejný osud z preventivních důvodů čeká několik dalších krav, které s nakaženou přišly do styku.
Případ z Norska je podle úřadů svou povahou atypický, neboť kráva se prý nenakazila skrze krmivo a nynější výskyt není součástí žádného většího ohniska nemoci.
BSE byla poprvé diagnostikována v roce 1986 v Británii. Přenos encefalopatie ze skotu či jiného zvířete na člověka vyvolává Creutzfeldt-Jakobovu nemoc. Toto onemocnění je sice velmi vzácné, nicméně vždy smrtelné. Jeho podstatou je neovladatelné množení infekčních prionových bílkovin v mozkové tkáni.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *