V Moravskoslezském kraji je kvůli suchu narušeno devadesát procent lesů

Lesy v Moravskoslezském kraji chřadnou kvůli klimatickým změnám pětkrát rychleji, než by je lesníci za normálních podmínek stačili obnovovat. Narušeno je prakticky 90 procent lesů. Hrozí navíc, že se při pokračujícím suchu bude kalamita z Moravskoslezského a části Olomouckého kraje šířit dál na západ. Uvedli to zástupci státních podniků Lesy ČR (LČR) a Vojenské lesy a statky ČR (VLS).

Problémy se suchem mají především smrky, které mají mělký kořenový systém. Oslabené stromy pak napadá brouk kůrovec nebo houba václavka. Ředitel lesního a vodního hospodářství LČR Tomáš Pospíšil varoval, že narušené jsou lesy napříč všemi dřevinami právě s ohledem na sucho a chřadnutí. Nicméně tak, jak odchází smrk, jsou tyto plochy nejvíce vidět. A to je zhruba polovina všech zalesněných ploch v Moravskoslezském kraji, řekl.
Lesní správce LČR ve Vítkově Jiří Groda řekl, že stoprocentně zdravý smrkový porost už ve své oblasti nemá. V loňském roce vytěžili 130 000 krychlových metrů dříví, běžný plán je asi 100 000, takže to bylo asi o třetinu více, řekl správce. Nejhorší byl podle něj rok následující po velmi suchém létě 2015. To bylo 250 000 krychlových metrů. Nicméně většina dříví, od 90 do 99 procent, je nahodilá těžba, to znamená vývraty, zlomy, kůrovcové stromy, všechno, co se týče ochrany lesa, řekl Groda.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *