V Libereckém kraji zbývá sklidit posledních 591 hektarů obilnin

V Libereckém kraji zbývá sklidit posledních 591 hektarů obilí, což jsou necelá tři procenta ploch. Úroda je horší, než ještě v červenci pěstitelé čekali. Jen ozimá pšenice má lepší výsledky, ostatních plodin se urodilo méně. Důvodem je sucho, řekl Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberecko a Jablonecko. Podle údajů ministerstva zemědělství se zatím v kraji sklidilo 93 707 tun obilí a řepky něco přes 16 835 tun.

„Většinou už je hotovo, zbývá posekat zbytky, kde ještě obilí nebylo zralé nebo ve výše položených oblastech. Vzhledem k počasí by do konce týdne mělo být v kraji hotovo,“ řekl Teplý. Úrodu podle něj letos poznamenalo hlavně sucho. Třeba na Českolipsku pršelo od dubna jen třikrát a nijak intenzivně. Zemědělci podle něj proto také vyčkávají s vyséváním řepky. „Nechce se jim sít do toho prachu, mnozí čekají až trochu zaprší, osivo není nejlevnější,“ dodal.

Ještě v červenci čekali zemědělci v Libereckém kraji, že sklidí zhruba 99 105 tun obilí s průměrným výnosem 4,90 tuny z hektaru. Podle posledních informací je průměrný výnos jen kolem 4,77 tuny z hektaru. Lepší výnosy, než se čekalo, měla jen ozimá pšenice, které se v průměru sklidilo 5,45 tuny z hektaru. Třeba v ZOD Brniště, které patří k největším zemědělským podnikům v kraji, sklízeli v průměru 6,1 tuny pšenice z hektaru. Nižší je i úroda řepky. V červenci pěstitelé v kraji čekali sklizeň kolem 18 329 tun při průměrném výnosu 3,08 tuny řepky z hektaru. Sklidilo se ale 16 835 tun, s průměrným výnosem jen 2,83 tuny z hektaru. To je čtvrtý nejhorší výsledek za posledních deset let. Třeba v Brništi ale navzdory suchu sklízeli v průměru kolem 5,5 tuny řepky z hektaru.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *