V Královéhradeckém kraji začal výlov ryb, rybáři je budou prodávat za vyšší cenu

Letošní produkce ryb v Královéhradeckém kraji bude nižší než loni. Ryby na vánoční trh mírně podraží. Uvedli to zástupci společností v Chlumci nad Cidlinou a Opočně. Rybářské společnosti výlovy rybníků už začaly a některé zvou i veřejnost. Zájemci se mohou přijít podívat v sobotu 21. října třeba k hradeckému rybníku Datlík.

Vedoucí Správy Kolowratského rybářství v Opočně na Rychnovsku Václav Kalenda odhaduje, že na vánoční trh dodají okolo 1200 až 1400 tun ryb. Bude to však méně než loni. Důvodem bylo horší přezimování ryb a poměrně vysoké ztráty na násadách v předchozích letech. Proto největší rybník Broumar, který má 60 hektarů, letos lovit nebudou.

Kolowratští hospodaří na více než 300 hektarech vodních ploch. Mezi nejvýznamnější rybníky patří Broumar v Opočně, Špinka u Červeného Kostelce, Tuří u Slavětína nad Metují nebo Jaroměřský rybník v Jaroměři.

Kolowratští rybáři připouštějí navýšení cen maximálně v řádech korun. Kapry mají za jednotnou cenu 83 korun, amur stojí 89 korun pro drobného spotřebitele. Jestli zdraží, to ukáže průběh výlovů. Pokud se bude uvažovat o zdražení, tak o jednu či dvě koruny, poznamenal Kalenda.

Ve společnosti Rybářství Chlumec nad Cidlinou si stěžují na škody způsobené kormorány. Společnost hospodaří na 235 rybnících o výměře 1700 hektarů vodních ploch. Podle ředitele této společnosti Ladislava Vacka jsou na začátku, zatím lovili spíše jen násadové a menší rybníky. Letošní rok ohodnotil jako standardní. Vánoční ryby oproti loňsku podraží jen mírně. Počínaje 1. říjnem na sádkách konečnému spotřebiteli už ceny upravili. Kapr, který stál 77 korun na kilogram, teď stojí 80 korun, uvedl Vacek.*

Naopak ceny nebudou zvedat hradečtí rybáři. Společnost Městské lesy Hradec Králové obhospodařuje celkem 40 hektarů rybníků v majetku města ve čtyřech rybničních soustavách s rybí osádkou čítající kolem dvanácti tun. Na vánoční trh chtějí dodat osm až devět tun ryb, což je množství podobné jako v předchozích letech. Ceny zůstávají stejné jako loni, řekl ředitel městských lesů Milan Zerzán.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *