V jižních Čechách začaly žně, výnosy jsou až o čtvrtinu nižší

V Jihočeském kraji začaly žně. Stroje vyjely o 14 dní dříve, než bývá zvykem. Podle prvních posečených hektarů budou výnosy i kvalita zrna nižší, z velké části kvůli suchu. Řekla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Výnosy jsou někde až o čtvrtinu nižší. Vzhledem k příznivé předpovědi počasí lze tento týden očekávat v jižních Čechách rychlý rozjezd žní.

„Do ozimých ječmenů vjíždějí sklizňové mlátičky o čtrnáct dní dříve než obvykle. Bohužel, již první posečené hektary potvrzují předpoklad negativního dopadu ‚výhňového‘ jara na množství i kvalitu zrna. Obilí kvůli nedostatku vody redukovalo odnožování, tedy počet i velikost klasů. V některých lokalitách během dubna až května napršela jen třetina průměrného objemu srážek. V kombinaci s nadprůměrným teplem to bylo smrtící životní prostředí v nejnevhodnějším vegetativním období zejména pro jařiny, luskoviny a mák na lehčích půdách,“ uvedla Šťastná.

Sklizeň již zahájilo zemědělské družstvo Opařany na Táborsku. Je to zhruba o týden dříve než normálně, řekl předseda představenstva Vlastimil Procházka. Zatím podle sklizených ploch má družstvo výnosy o 25 procent nižší oproti běžným průměrným výnosům.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *