V Číně vzniká první český minipivovar

Ve východočínském městě Tchien-ťin vzniká český minipivovar. S pomocí pivovaru Lobkowicz ho zakládá Číňan Steven Čang. Jde podle něj o první český minipivovar v Číně. Jeho cílem je vařit denně 500 litrů piva pro místní zákazníky, řekl Čang.

Čang se do českého piva zamiloval během svého asi dvouletého pobytu v České republice, kde pracoval v oblasti telekomunikací. „Pivo“ je také jedno z mála českých slovíček, které prý umí. „Když jsem odjížděl z Česka, říkal jsem si, že už nebudu moct pít tak dobré pivo. Už tehdy jsem proto přemýšlel o zřízení minipivovaru,“ řekl Čang.
Pivovar vybudoval v centru Tchien-ťinu společně s hospodou, kterou chce zařídit v ryze českém stylu. Najal proto i českého kuchaře Martina Blažka. Restauraci chce otevřít zhruba za dva až tři týdny, podávat se v ní budou klasická česká jídla.
Jaká přesně to budou, bude záležet i na dostupných surovinách. „Dejme tomu pečená kolena, žebra, výpečky, různé hotovky, tak s tím není moc velký problém, protože ty suroviny se nechají sehnat,“ řekl Blažek. Horší to je s celerem, petrželí, českou hořčicí, kmínem nebo majoránkou. „To jsou ingredience, které jsem si musel nechat poslat z Čech,“ poznamenal.
V hospodě a pivovaře Čang zaměstná asi 20 lidí, z toho tři budou z Česka. Kromě kuchaře to bude i sládek, kterého mu zajistil pivovar Lobkowicz. „Má více než dvacetiletou praxi,“ zdůraznil Čang.
Pivo chce vyrábět výhradně z českých surovin, dovážet tak bude i chmel, z Česka je i zařízení na výrobu piva. „Chtěl bych, aby když lidé do hospody vejdou, měli pocit, že jsou v Česku,“ řekl Čang. V hospodě proto budou obsluhovat čínské servírky v českých krojích a po stěnách budou dekorace připomínající Česko, jako jsou třeba loutky Spejbla a Hurvínka.
Podle Blažka mají Číňané pivo velmi rádi. „Akorát to jejich se nedá pít,“ poznamenal s despektem. „Když jsem jim dal ochutnat české pivo, tak byli velmi spokojení,“ dodal.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *