V Číně se nachází továrna na klonování prasat

V jižní Číně se nachází neobvyklá prasečí farma. Její mimořádnost spočívá v tom, že se stala největším centrem pro klonování prasat. Toto zařízení provozuje společnost BGI. Používaná technologie není žádnou novinkou, nové je ale zavedení masové produkce.

První hala je domovem pro devadesát prasat. Vypadají úplně normálně, každá z prasnic ale nese klonovaná embrya a mnohé jsou samy klony. Podle zpravodajského serveru BBC News tato společnost produkuje pět set klonovaných prasat ročně.
Místnost vedle kotců slouží jako operační sál. Operace probíhá pod dávkou anestetik, přičemž veterinář implantuje prasnici embrya v rané fázi. Místnost není klimatizovaná ani nijak zvlášť čistá. Operace probíhá naprosto rutinně. Tým může provést dva takové zákroky denně, úspěšnost se pohybuje mezi 70 a 80 procenty.
V další budově leží novorozená selata u svých matek a sají mléko. Tepelné zářiče udržují v místnosti teplo. Některá mláďata jsou klony klonů, většina byla geneticky modifikována.

Prasata se využívají především k testování nových léků. Jedna skupina obzvlášť malých prasátek podstoupila zákrok, při němž jim byl odstraněn růstový gen, takže přestala růst ve věku jednoho roku.
V ústředí společnosti se laboranti sklánějí nad mikroskopy. Společnost BGI se totiž ve své továrně, zřízené v bývalém podniku na výrobu bot v provincii Šen-čen, rozhodla nahradit drahé přístroje lidskou silou. Ruční klonování je podle vědkyně Tu Jü-tchao, která oddělení vede, rychlejší a jednodušší. Mohou klonovat ve velkém rozsahu. Třicet až padesát lidí najednou se věnuje klonování, takže vzniká klonovací továrna.
Kromě toho, že má firma BGI největší centrum na klonování prasat, provozuje v Šen-čenu také největší světové centrum na luštění genomů (soubor všech genetických informací uložených v DNA). Zatímco největší evropské centrum pro čtení genomů u Cambridge má 30 přístrojů, které dnem i nocí pracují na dešifrování struktury DNA, společnost BGI jich má 156 a plánuje dešifrovat genomy milionu lidí, milionu zvířat a milionu rostlin.
Výkonný ředitel BGI Wang Ťün zdůraznil, že veškerá tato práce musí pomáhat řadovým občanům tak, že jim poskytne lepší zdravotní péči nebo chutnější jídlo. Kantýna firmy BGI se proto využívá k testování některých výrobků z laboratoří. Dobrá chuť je jedním z kritérií, dalším je pak průmyslové využití, například zvýšení výnosů nebo prospěšnost pro zdravotnictví. Třetí kategorií je roztomilý vzhled.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *