V celé republice začaly Svatomartinské slavnosti s nabídkou Svatomartinských vín

Zástupci Vinařského fondu otevřeli dnes v 11 hodin na náměstí Svobody v Brně za účasti stovek lidí první láhev letošního ročníku Svatomartinského vína. Ta ještě před tím dostala požehnání v katedrále sv. Petra a Pavla. Současně byl zahájen Svatomartinský košt, který na náměstí trvá až do 18 hodin. Podle vinařů je letošní ročník chuťově vydařený a také rekordní co do množství vína. Na trhu bude zhruba 2,3 milionu lahví svatomartinských vín.

Dnešním dnem svatého Martina začínají nejen v Brně, ale v celé republice Svatomartinské slavnosti. Restaurace budou nabízet tradičně Svatomartinská vína a řada z nich také svatomartinské pokrmy z husy. Po dnešních oslavách bude následovat víkend, kdy Svatomartinská vína v kombinaci s náležitým menu nabídne většina restaurací a oslavy uspořádají desítky měst v celé republice. Vína pak budou k dostání ještě několik týdnů, řekl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Odborná porota letos vybrala ze vzorků 369 vín ze 113 vinařství, která mohou používat známku Svatomartinské víno, tradičně nejvíce je zastoupená odrůda Müller Thurgau s 97 vzorky. Vůně u odrůdy Müller Thurgau bude převážně broskvová, grepfruitová, s jemnými angreštovými tóny. Veltlínské červené rané přináší lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském hledejme většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů, jako jsou limetky, mandarinky a grepfruit, uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz. Růžová vína letos ponesou nádech přezrálých třešní, višní, jahod a červeného rybízu se smetanovou dochutí. Červená vína budou obecně v letošním roce obzvlášť vydařená. Budou svěží, nádherně ovocitá, se sametovým koncem, řekl Babisz.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *