V Brně slavili krajské dožínky

Netypický rok, kdy je nejprve trápilo sucho a pak deště, mají za sebou jihomoravští zemědělci, kteří jej o víkendu v Brně završili krajskými dožínkami, a to přesto, že ještě zbývá sklidit posledních pár hektarů. Výnosy v kraji jsou nižší než loni a podle průběžných údajů nedosahují letošního celostátního průměru, který atakuje rekordy.

„Byl to zvláštní rok, začali jsme o 14 dní dříve a přitom stále nemáme sklizeno,“ řekl v Brně šéf Agrární a Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. Zemědělci také pociťují ruské sankce, konkrétně omezení dovozu potravin ze států EU. Toman spolu s hejtmanem Michalem Haškem vyzval veřejnost k podpoře českých a moravských zemědělců nákupem regionálních produktů. Více místních dodavatelů budou mít od září také krajské školy, nemocnice a domovy důchodců, uvedl Hašek.
Slizeň na jižní Moravě v posledním týdnu zpomalil častý déšť. Vlhkost se projevuje také na kvalitě zrna. Loni touto dobou už měli místní zemědělci obilí pod střechou a s výsledkem byli o něco spokojenější. Sklízelo se 5,8 tuny z hektaru, letos jen 5,5 tuny, přičemž celorepublikový průměr je 6,2 tuny.
Důvodem slabší úrody oproti ostatním krajům je především jarní nedostatek vláhy, kdy řada plodin zasychala, případně se zrna tolik nenalila. Sucho trápilo hlavně oblasti na Znojemsku, Břeclavsku a Hodonínsku. „Sucho náš kraj postihuje stále více, snad se nám v budoucnu podaří lépe koordinovat pomoc státu,“ uvedl Hašek. Zmínil například závlahová opatření.

Brnem prošel dožínkový průvod se stovkami lidí v krojích, zemědělskou technikou a koňskými povozy. Na náměstí Svobody pak hejtman převzal dožínkové symboly.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *