Uvádět podíl zboží z dovozu u vstupu do prodejny je protiústavní

Plán ministerstva zemědělství, aby velké obchodní řetězce u vstupu do prodejny uváděly podíl českého a zahraničního zboží na svých pultech, je podle Svazu obchodu a cestovního ruchu protiústavní. Nutí totiž obchody zveřejňovat obchodní tajemství. Svaz o tom informoval v tiskové zprávě. Podle Ministerstva zemědělství text protiústavní aspekty nenaplňuje.

Podle návrhu novely zákona o potravinách připravované ministerstvem zemědělství má mít maloobchodník s potravinami s tržbami přes pět miliard korun povinnost viditelně a čitelně zpřístupnit při vstupu do prodejny údaje o pěti zemích, které mají nejvyšší podíl na jeho tržbách, a tyto údaje oznámit i ministerstvu zemědělství.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Zdeňka Juračky je tento požadavek protiústavní. Nutí provozovatele, aby prozrazovali svá obchodní tajemství, kam patří i nákupní zdroje. Navíc z hlediska legislativně-technického je to nehoráznost. Údaj o podílu domácích výrobků v daném obchodním řetězci má podle dřívějšího vyjádření mluvčí Ministerstva zemědělství Dany Večeřové zákazníkům pomoci s výběrem místa, kde budou jídlo nakupovat.

Juračka se domnívá, že návrh má patrně vést k podpoře českých potravin. Podle něj je to ale vlamování se do otevřených dveří. Všichni členové svazu mají obrovskou snahu prodávat české potraviny, protože český zákazník má o české potraviny zájem. Tato další regulace je tedy nadbytečná. O tom svědčí i zkušenost ze Slovenska, kde podobné opatření mělo minimální dopad, poznamenal Juračka.

Večeřová k tomu sdělila, že jde o informační povinnost týkající se údajů o pěti zemích s největším podílem na tržbách. Tento údaj, který nekonkretizuje další údaje, rozhodně nelze považovat za obchodní tajemství. Zástupci SOCR a obchodních řetězců byli podle ní o obsahu novely informování v rámci kulatého stolu 8. října. S koncepcí nástrojů na zvýšení prodeje českých potravin byl podle Večeřové na jednání vysloven jednoznačný souhlas.

Zveřejňování údajů o zastoupení domácích potravinářských produktů na tržbách prodejců potravin s ročním obratem alespoň deset milionů eur (257 milionů korun) je od letošního dubna povinné na Slovensku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *