Ústecký kraj podpoří místní včelaře

Ústecký kraj podpoří místní včelaře, které podobně jako jejich kolegy v jiných regionech trápí zdecimovaná včelstva. Na vině jsou mor včelího plodu a roztoč varroóza. Ústečtí radní proto schválili mimořádnou dotaci, mezi chovatele rozdělí skoro dva miliony korun. Uvedl to dnes Oldřich Bubeníček.

Ústecký kraj včelaře podporuje pravidelně. Dotace v minulosti poskytoval například začínajícím včelařům. Letos se rozhodl pro mimořádný příspěvek.
Na odbor životního prostředí přišlo 194 žádostí, uspělo 116. Včelaři mohou peníze použít na výměnu zastaralých úlů nebo na nákup nových. Podle odborníků lze právě jen výměnou úlu zabránit dalšímu šíření nákaz, jako je mor. Včelaři dotaci použijí i na koupi vybavení, jako jsou kombinézy, pomůcky pro stáčení medu a pro další péči o včely.
Mor včelího plodu je bakteriální nákazou, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Postupně může zdecimovat celé včelstvo. Zárodky moru přežívají v úlech a na pomůckách až několik desítek let. V Česku se mor nesmí v žádném případě léčit antibiotiky jako v některých zemích, ale včelstva v ohnisku nákazy se povinně likvidují. Nejčastěji se spálí spolu s úly.
Nedostatek včel se podle zemědělců může už letos projevit na úrodě. Nedostatek medu pak vede k jeho zdražení. Přitom poptávka po medu roste. Na ústeckých farmářských trzích se kilogram prodává za 150 korun. Přímo od včelařů je levnější, většinou ho ale na prodej mají málo.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *