Úroda cukrovky v hradeckém kraji má být meziročně nižší o 28 procent

Sklizeň cukrové řepy v Královéhradeckém kraji by měla letos kvůli mimořádnému suchu meziročně klesnout o 28 procent na 553 tisíc tun. Byla by tak nejnižší za posledních deset let. Hradecký kraj patří mezi největší pěstitele cukrovky v zemi, pochází z něj téměř pětina republikové produkce cukrové řepy. Mimořádně nízkou sklizeň očekávají v kraji i pěstitelé brambor. Vyplývá to z posledního odhadu sklizně podzimních plodin, který provedl Český statistický úřad.

„Letošní úroda cukrovky je kvůli suchu velmi špatná. Na některých prvních sklizených polích byly výnosy jen kolem 40 tun z hektaru,“ řekla ČTK ředitelka Agrární komory Královéhradeckého kraje Jaroslava Nekvasilová. Cukrovka sice má nadprůměrnou cukernatost i přes 20 procent, což ale podle Nekvasilové propad hektarového výnosu nevyrovná. Statistici odhadli, že hektarový výnos cukrovky by měl letos meziročně klesnout o čtvrtinu na zhruba 51 tun. Pěstitelé se podle Nekvasilové potýkají i s letošními nízkými výkupními cenami řepy, které jsou pod jejich výrobními náklady. „Řada zemědělců tak přemýšlí, že by s pěstováním cukrovky úplně přestala,“ uvedla. Letos zemědělci cukrovkou v kraji oseli 10 893 hektarů, což bylo meziročně o čtyři procenta méně.
Cukrovka je v Královéhradeckém kraji tradiční plodinou. Větší plochy cukrovky letos sklízejí jen farmáři ze Středočeského a Olomouckého kraje. V celé ČR se čeká pokles sklizně cukrovky o 25 procent na 3,3 milionu tun, celkem se řepa pěstuje na téměř 65 tisících  hektarech.Velmi slabá by letos v Královéhradeckém kraji měla být i sklizeň brambor, statistici čekají meziroční pokles o 27 procent na 16 350 tun. Byla by to nejnižší úroda v novodobé historii kraje. Průměrný hektarový výnos by měl klesnout o pětinu na zhruba 24 tun. V pěstování brambor v ČR farmáři hradeckého kraje, na rozdíl od cukrovky, v popředí zdaleka nestojí. Brambory zemědělci v hradeckém kraji pěstují na 687 hektarech, což představuje tři procenta osevních ploch s bramborami v Česku. Ministerstvo zemědělství spolu s Agrární komorou ČR vyčíslilo škody ze sucha v celé ČR u cukrové řepy na jednu miliardu korun. U brambor by škody měly být na úrovni 500 milionů korun. Největší škody jsou u krmných plodin za 5,2 miliardy korun a dále u obilovin za 1,9 miliardy korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *