Ukrajina zakázala prodej výrobků sedmi ruských potravinářských firem

Ukrajina dočasně zakázala na svém území prodej výrobků sedmi ruských potravinářských firem. Oznámení úřadu pro ochranu spotřebitelů je dalším signálem rostoucího obchodního napětí mezi oběma zeměmi poté, co Rusko zabralo ukrajinský poloostrov Krym.

Obchodní vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou jsou napjaté už několik let. Moskva již dříve zakázala dovoz některých ukrajinských potravin, například sýra, a Ukrajina na oplátku omezila dodávky některého zboží z Ruska.
Zákaz prodeje vstupuje v účinnost dnešním dnem. Úřad pro ochranu spotřebitelů uvedl, že čtyři ruští producenti cukrovinek, včetně největšího ruského výrobce čokolády Red October, jeden výrobce sýra a dva producenti ryb nesmějí prodávat své zboží na Ukrajině, protože porušili pravidla pro označování zboží a zřejmě i další předpisy. Zástupce úřadu řekl, že zatím nebylo rozhodnuto, jak dlouho bude zákaz platit. Zatím nebylo možné ani určit, jak velký objem zboží zákaz ovlivní.
Ruské úřady loni ze zdravotních důvodů zakázaly dovoz cukrovinek od ukrajinské firmy Roshen. V březnu pak zabavily závod firmy Roshen v Rusku a zastavily v něm výrobu.
Ještě před úředním zákazem mnozí Ukrajinci podle kyjevského listu Segodnja začali s bojkotem ruského zboží a akce nabírá takové obrátky, že prodejci připouštějí pokles nákupů ruských výrobků. Po internetu kolují seznamy ruského zboží i ukrajinských či evropských výrobků, které by jej mohly nahradit, a v mobilních telefonech spouštějí bezplatně šířené aplikace schopné rozeznat zemi původu. I prodavači radí, že ruské zboží se dá rozeznat podle prvních dvou číslic u čárkových kódů, 46. Zvláště silný je prý bojkot na západě země, ale i kyjevská kina stahují z repertoáru ruské snímky, protože zájem diváků podle nich katastrofálně poklesl.
Podle expertů je bojkot hlavně emotivní rozhodnutí, které prakticky může postihnout jen maloobchod a ne velké firmy. Problém tkví v tom, že některé ruské zboží nelze nahradit, především zemní plyn, ale třeba i kaviár.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *