U devíti procent dovezených potravin zjistili veterináři pochybení

Státní veterinární správa (SVS) letos provedla více než 1300 kontrol dovezených potravin v místě určení zásilky. Pochybení zjistila u devíti procent z nich. Tři čtvrtiny chyb se týkaly nenahlášení dovozu podle zákonů. V některých případech provozovatel klamal spotřebitele, nebo v jídle byly nalezeny patogenní organismy. Veterináři nařídili likvidaci tuny masa a pozastavili prodej zhruba 45 tun živočišných výrobků. Navržené pokuty jsou v řádu stovek tisíc korun. Informoval o tom mluvčí SVS Petr Pejchal. Příjemci dovezených potravin živočišného původu je musí veterinářům den předem nahlašovat.

Veterináři spolu s celníky a finanční správou například zabavili ve Zlínském kraji v březnu 23 tun mražených kuřecích prsou z Brazílie. V Olomouckém kraji zabavili přibližně 540 000 kusů vajec z Polska.

Kromě kontrol v cílové destinaci se SVS zaměřila na dopravní prostředky. Prozatím bylo letos provedeno 18 takových kontrol. Závada byla zjištěna ve 27 procentech případů. Kromě jednoho, v němž se jednalo o závadu v označování potravin, šlo ve všech ostatních případech o nesplnění informační povinnosti, uvedl Pejchal. Jak veterináři dříve sdělili, zpracovatel drůbeže z Žumberku v Pardubickém kraji klamavě označoval kuřecí maso za české. Přitom jej dovážel z Polska. Další maso dovážel z Nizozemska, což veterinářům nenahlásil, i když měl.

Státní veterinární správa kontroluje více než 5000 podniků, které zpracovávají produkty živočišného původu, a dalších 5000 maloobchodů. Od loňského roku kontrolují také restaurace a jídelny. Za chyby ve veterinární hygieně uložili loni veterináři pokuty za 22,5 milionu korun. Celkové loňské pokuty od SVS dosáhly 25,6 milionu korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *