Třetina zásilek nebyla předem nahlášena

Třetinu zásilek živočišného původu z Polska tuzemští příjemci dopředu nenahlásili, ukázaly kontroly veterinární a celní správy na hraničních přechodech. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Uvedl, že povinné hlášení zboží od roku 2011 pomáhá veterinární správě vyhodnocovat rizika a přesněji zacílit kontroly.

Pět kontrol se konalo od začátku roku na hraničních přechodech Královec a Náchod-Běloves. „Úředními veterinárními lékaři a celníky bylo zkontrolováno celkem 87 zásilek živočišných produktů z Polska směřujících k příjemcům v České republice. Z toho ve 31 případech nebyl příchod zásilky nahlášen vůbec. Doklady doprovázející zboží byly kompletní, důvod k pozastavení žádné z nich nenastal,“ uvedl mluvčí. Mezi dováženými produkty podle něj převládalo maso.
Za nedodržení nahlašovací povinnosti ve výše uvedených případech krajské veterinární správy udělily pokuty, například pražská veterinární správa uložila sankce v souhrnné výši přesahující 100 000 korun.
Od začátku roku do konce července provedla Státní veterinární správa v místech určení zásilek živočišných produktů z jiných zemí zhruba 2600 kontrol. Ve čtyřech procentech případů zjistila závady. Za uvedené období veterináři zkontrolovali 31 000 tun živočišných produktů, 130 tun zboží pozastavili do odstranění závad, vrátili dodavateli nebo zlikvidovali. „Zjišťované závady byly převážně administrativního charakteru, nicméně v několika případech byla zjištěna přítomnost patogenních salmonel, bakterie Listeria monocytogenes nebo těžkých kovů,“ dodal mluvčí veterinární správy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *