Třetina kontrolovaných vinařství porušila vodní zákon

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zkontrolovala na jihu Moravy osm desítek vinařství, u třetiny zjistila porušení vodního zákona. Nejčastěji šlo o nedovolené vypouštění odpadních vod a nepovolený odběr podzemních vod. Pokuty jsou celkem zhruba za 750 000 Kč. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Inspektoři se na jihomoravské vinaře zaměřili v uplynulých třech letech. Podle ředitele inspekce Erika Geusse inspektoři zkontrolovali v letech 2015 až 2017 celkem 83 výrobců vín ze Znojemska a Břeclavska, 24 z nich se dopustilo porušení zákona, což je bezmála třicet procent ze všech kontrolovaných. Za zjištěná pochybení zatím uložili 17 pravomocných pokut v celkové výši 752 602 korun. V dalších sedmi případech bude ještě správní řízení pravděpodobně zahájeno, dodal.
Nejčastějšími prohřešky provozovatelů vinařství bylo podle inspektorů nedovolené vypouštění odpadních vod a nepovolený odběr podzemních vod, v ojedinělých případech také nesprávné nakládání se závadnými látkami.
Nejvyšší pokutu uložili inspektoři společnosti Vinařství U Kapličky ze Zaječí na Břeclavsku, šlo zhruba o 153 000 korun. Provozovatel bez povolení vypouštěl odpadní vody z výroby přes půdní vrstvy do vod podzemních. Jeho dalším pochybením bylo nedovolené odebírání povrchových vod z místní nádrže, řekl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně Jindřich Mikeš.
Pokutu 150 000 korun dostala firma Vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku. Firma podle inspektorů více než rok vypouštěla veškeré produkované odpadní vody prostřednictvím zasakovací jímky a trativodu do podzemních vod. Podle projektové dokumentace přitom měla zajistit předčištění odpadních vod a jejich následné přečerpání do kanalizace.
Třetí nejvyšší pokutu 75 000 korun inspektoři uložili firmě Vinařství Kovacs z Novosedel na Břeclavsku za vypouštění oplachových vod bez předčištění a bez povolení vodoprávního úřadu do vod podzemních.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *