Třeboňští rybáři čekají na podzim 2400 tun ryb, ceny drží loňské

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, chce od října do listopadu vylovit z 250 rybníků 2400 tun ryb, především kaprů. Při podzimních výlovech bude na hrázích prodávat kilogram kapra za 85 Kč, stejně jako loni. Třídenní výlov největšího českého rybníka Rožmberk, z nějž čeká výnos 150 tun, zahájí 11. října. Uvedl to předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Podzimní výlovy zahájili i další rybáři. Blatenská ryba čeká výnos 650 tun, ceny drží loňské, řekl ředitel firmy Jiří Bláha. Rybářství Nové Hrady chce na podzim vylovit 400 tun ryb, také nezdraží. ČTK to řekl ředitel novohradského rybářství Lubomír Zvonař.
Třeboňští rybáři chtějí na podzim vylovit 2200 tun kaprů a 200 tun dalších ryb. Zachovali loňské ceny. Na hrázích rybníků budou při výlovech prodávat kilogram kapra I. třídy i výběrového za 85 korun, na sádkách kapra I. třídy za 85 Kč a kapra výběrového za 95 Kč. Poslední tři roky chybí Rybářství Třeboň kvůli suchu v rybnících asi 30 procent vody, kterou v nich zadržují. „Ne všechny rybníky jsou suchem postiženy. Produkce nám pořád drží díky tomu, že máme Zlatou stoku (umělý vodní kanál napájející rybniční soustavu). Je závislá na řece Lužnici a tam ještě pořád v posledních letech voda byla,“ řekl Malecha. Výlovy zahájili třeboňští chovatelé před 14 dny, zatím na menších rybnících. První velký bude 11. října Rožmberk, největší český s rozlohou 647 hektarů. Letos vyloví také rybníky Horusický velký, Bošilecký, Dvořiště a Hejtman. Rybářství Třeboň se na tuzemské produkci ryb podílí 15 až 18 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapr. Společnost se 100 zaměstnanci hospodaří na 450 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na export jde 65 až 70 procent ryb.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *