Třeboňská rybniční krajina by se mohla stát památkovou zónou

Krajinná památková zóna Třeboňská rybniční krajina zahrnující 30 obcí by mohla vzniknout v příštím roce. Následně bude možná usilovat o zapsání na seznam UNESCO, řekl dnes v Třeboni novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec. Šlo by zhruba o 300 kilometrů čtverečních, oblast mimo jiné zahrnuje i rybníky Rožmberk a Svět.

„Status krajinné památkové zóny si tato oblast zaslouží, protože je unikátní. To pak může být, ale nemusí, předstupeň pro další kroky,“ uvedl Brabec. Dodal, že jde o lokalitu, v níž je více než 30 obcí. Sahá od Českých Budějovic přes Trhové Sviny až na Jindřichohradecko. K tomuto záměru se však nejprve musejí vyjádřit všechny subjekty a majitelé zdejších nemovitostí. Proces může trvat několik měsíců a památková zóna by mohla být nejdříve vyhlášena v příštím roce. „To by nám žádný nový stupeň vyšší ochrany přírody nezajistilo. Díváme se na to spíš z obecného pohledu, což znamená zvýšení atraktivity území,“ uvedl Brabec.
Starostka Třeboně Terezie Jenisová uvedla, že město už v minulosti usilovalo o zápis na seznam kulturního dědictví s místní rybniční soustavou. „Ale inspektorům UNESCO se zdálo, že předmět nominace je málo obsáhlý vzhledem k tomu, že zde máme více než 500 vodních děl a požadovali rozšíření předmětu, což se ale nestalo“ uvedla Jenisová. Současný projekt je podle ní novou šancí, jak by šlo zviditelnit Třeboň a okolí.
Idea zápisu rybniční soustavy na seznam UNESCO se nelíbí Rybářství Třeboň, které vlastní Rožmberk. „Vadí mi, že s námi o tom nikdo nejednal. Nevíme, jak bychom měli postupovat při různých haváriích jako třeba prasklina hráze Rožmberka, pokud by se jednalo o objekt zapsaný na seznamu UNESCO,“ řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Jan Hůda. Rožmberk je s rozlohou 489 hektarů vodní plochy největším přírodním rybníkem ve střední Evropě. Při povodních slouží jako retenční nádrž, zadrží až desetinásobného množství vody v porovnání s normálním stavem.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *