Testy potvrdily salmonelu v polském mase, ze skladu se nedostalo

V lounském skladu Petr Novotný – Gastroplus, kde se minulý týden našla salmonela v polské zásilce drůbežího masa, potvrdili veterináři salmonelu i v jiných šaržích mraženého masa od společnosti Inter-Natural 2000. Šlo celkem o čtyři tuny masa, zásilka byla ve skladu pozastavena od minulého týdne, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Ke spotřebitelům se nedostalo.

„Již minulý týden SVS informovala o zjištění salmonel v první části zásilky od téhož polského výrobce. Z té se podařilo dosud zachytit zhruba jednu tunu, většina z této části zásilky, která měla celkem zhruba 4,5 tuny, byla již prodána a tepelně zpracována do pokrmů napříč Českou republikou,“ uvedl mluvčí.
Majitel firmy Petr Novotný zdůraznil, že nešlo o novou zásilku masa, ale vzorky ze zbývajících šarží z původní zásilky, ve které veterináři našli salmonelu už minulý týden. Maso podle něj bude po dohodě s veterináři zlikvidováno. „Český dodavatel, s kterým spolupracujeme a který zásilku dodal, už sám vydal prohlášení, že maso z Polska dále odebírat nebude,“ řekl Novotný.
Vyšetření podle Vorlíčka potvrdilo přítomnost tří různých sérotypů salmonel ve všech osmi šaržích masa. V některých vzorcích se nacházelo hned více sérotypů salmonel najednou. „Tato zjištění považujeme za závažná. Svědčí o přetrvávajících nedostatečných hygienických podmínkách zpracování,“ dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Šarže se vyráběly v různých termínech, tři z nich v první třetině loňského prosince, zbytek letos v únoru.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *