Teplo probouzí včely i klíšťata

Teplo posledních dní probudilo nejen v Karlovarském kraji přírodu ze zimního spánku. Začaly růst mechy a lišejníky, probouzejí se včely, a dokonce se vzbudila i klíšťata. Uvedl to amatérský meteorolog a pozorovatel Rudolf Kovařík ze Šindelové na Sokolovsku. Včelám by ale zatím nebezpečí hrozit nemělo, tedy pokud teplo nebude trvat déle.

Podle Kovaříka je takový vývoj počasí  neobvyklý. Teploty sice nestoupají nijak vysoko, ale i tak se příroda probouzí. V srsti psa bylo již aktivní klíště. To je v lednu skutečně výjimečné.
Klíšťata se podle něj sice v poslední době dostávají do vyšších nadmořských výšek, kde dříve nebyla, ale na konci října usínají. Teploty několik stupňů nad nulou přes den a kolem nuly v noci jim nevadí a probouzí se. Ne v nějak masivní míře, ale jedinci se dají najít, poznamenal Kovařík.
Na teplo zareagovaly i včely. Podle Martina Starka z Českého svazu včelařů     v Lokti to ale nemusí znamenat problém. Pokud se včely v zimě probudí, mohou se vyprázdnit a nic se neděje. Pokud by ale teplo trvalo déle a matky by začaly plodovat, včely by začaly spotřebovávat své zásoby a ty by jim na začátku jara chyběly, řekl Stark.
Současné počasí svědčí i mechům, které se začaly rozmnožovat a pokrývat plaňky plotů nebo střechy. Začaly se objevovat i hlívy, které v zimě v Karlovarském kraji nerostou nebo jen při mírné zimě, dodal Kovařík.
Podle předpovědi meteorologů by teplo mělo v kraji trvat ještě několik dnů. Teploty přes den mají ve středu a ve čtvrtek dosáhnout deseti stupňů, v pátek pak sedmi stupňů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *