SZIF začíná vydávat rozhodnutí k jednotné platbě na plochu

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) začal 30. října vydávat rozhodnutí k jednotné platbě na plochu – SAPS, a současně s ním vyplácí 70procentní zálohu. Letošní sazba je 3377,73 koruny na hektar. Informovala o tom tisková mluvčí SZIF Vladimíra Nováková s tím, že o SAPS požádalo v letošním roce téměř třicet tisíc zemědělců.

Vzhledem k tomu, že se jedná o nejrozšířenější zemědělskou dotaci, se ze všech dotačních titulů, o které se žádá prostřednictvím tzv. jednotné žádosti, vyplácí každoročně jako první. Mezi zemědělce bude rozděleno přes 12 miliard korun.
Do 15. prosince 2017 by mělo být podle harmonogramu vydáno 90 procent rozhodnutí. Stejně jako vloni využila Česká republika možnost poskytnout u této dotace zálohu, aby zmírnila nepříznivou finanční situaci v některých sektorech zemědělství způsobenou především suchem v první polovině letošního roku. SZIF tuto zálohu vyplácí hned po vydání rozhodnutí bez ohledu na nabytí právní moci rozhodnutí. Doplatky se začnou vyplácet od 1. prosince 2017, ne však dříve než po nabytí právní moci rozhodnutí. „V tomto případě doporučujeme žadatelům, aby pro urychlení výplat využili možnost vzdání se práva na odvolání. Díky tomuto kroku platbu uspíší,“ zdůraznila Nováková. Do konce letošního roku se začnou vydávat ještě rozhodnutí na LFA, VCS – cukrová řepa, Natura 2000 na zemědělské půdě a VCS – dojnice.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *