Světové ceny pšenice zvýšila krize na Ukrajině i počasí

Obavy z politické nestability kvůli dění na Ukrajině přispěly od února ke zvýšení cen pšenice na světových trzích. Cena termínového kontraktu na pšenici s dodáním v květnu se na chicagské komoditní burze CBOT dostala těsně pod sedm dolarů za bušl (asi 27,2 kg), zatímco na konci ledna se cena pohybovala na 5,50 dolaru. Přitom ale nejsou zprávy o tom, že by politické napětí kvůli Ukrajině zasáhlo samotné dodávky.

Obavy z nedostatku vyvolala podle zpravodajského serveru BBC i vlna extrémních mrazů ve Spojených státech a sucho na jiných trzích.

Ukrajinská pšenice se na světovém vývozu podílí zhruba šesti procenty. Z Krymského poloostrova, nyní anektovaného Ruskem, pochází kolem sedmi procent ukrajinského vývozu.

Dodávky pšenice z tohoto regionu zatím přerušeny nebyly. To ale neznamená, že problémy ještě nenastanou, sdělil podle BBC analytik Nitesh Shah ze společnosti ETF Securities.

Ukrajinská pšenice tvoří spolu s ruskou sedmnáct procent světového vývozu. Případné sankce, omezení vůči ruské pšenici nebo související problémy na Ukrajině by podle zmíněného analytika mohly mít na růst cen ještě vliv. Mnoho analytiků ale upozorňuje, že větší starosti z hlediska cen pšenice i nadále dělá spíše počasí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *