Svaz: Minipivovarů je u nás už 440, budou dále přibývat

V ČR je v současné době kolem 440 minipivovarů, před rokem jich bylo zhruba 400. V příštích deseti letech vznikne každý týden jeden nový minipivovar, tedy stejným tempem jako dosud. Uvedl to prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Podle něho minipivovary v Česku vyrábí kolem 2,5 procenta českého pivního výstavu, jejich podíl ale stoupá.

Jak Šuráň uvedl, některé minipivovary sice zavírají, ale většinou jenom na krátkou dobu. Nyní je například zavřený pivovar Boršov v pražské Betlémské ulici, znovu otevřený je pražský pivovar U Dobřenských nebo v Jincích. „Nikde to nezůstane dlouho bezprizorní,“ dodává Šuráň. Na konci loňského roku pak například otevřel pivovar Zlatá kráva v Nepomuku.
Svaz nyní chystá 13. ročník Jarní ceny českých sládků, což je podle něj největší a nejreprezentativnější soutěž piv z minipivovarů v Evropě. Od pátku do soboty se v ní v Pivovarském dvoře na Zvíkově utká 151 pivovarů s 651 vzorky piv v 15 kategoriích. „Do soutěže je letos přihlášeno opět více vzorků. Letos jich je asi o 40 více než loni,“ dodal Michal Voldřich ze zvíkovského dvora. Piva bude hodnotit 80 degustátorů.
Minipivovar může ročně vyrobit maximálně 10 000 hektolitrů piva, přičemž na toto množství se vztahuje nejnižší spotřební daň. Pokud by vyrobil více, již o minipivovar nepůjde.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *